Lubimy, kiedy podsyłacie nam pomysły na recenzję produktów probiotycznych. Dzięki temu mamy okazję przyjrzeć się produktom, z którymi wcześniej się nie spotkałyśmy. Tak właśnie było w przypadku preparatu ProbioticMe. Sama koncepcja produktu jest bardzo interesująca. ProbioticMe to suplement diety w dwóch formach – na dzień (ProbioticMe Day) oraz na noc (ProbioticMe Night). Producentem jest Health Labs Care Sp. z o.o., Sp. k, polska firma z Białegostoku.

Kim jest nasz „bohater”?


ProbioticMe na dzień zawiera w swoim składzie szczep grzybów probiotycznych Saccharomyces boulardii ATY‑SBI‑101 w ilości 5 miliardów w kapsułce (5 x 10^9 jtk/kapsułkę) oraz błonnik akacjowy INAVEA™ PURE ACACIA. Producent podaje, że Saccharomyces boulardii ATY‑SBI‑101, zastosowany w suplemencie diety został wyizolowany ze skórki liczi i mongostanu.

ProbioticMe na noc zawiera w swoim składzie błonnik akacjowy INAVEA™ PURE ACACIA oraz szczepy bakterii probiotycznych z rodzaju Lactobacillus oraz Bifidobacterium tj.
Lactobacillus rhamnosus GG ATCC 53103,
Lactobacillus acidophilus ATB‑LAS‑919,
Lactobacillus bulgaricus ATB‑LDB‑910,
Bifidobacterium breve LMG 13208,
Bifidobacterium infantis ATB‑BIS‑80,
Bifidobacterium longum LMG 26652.
Producent deklaruje, że łącznie w kapsułce na noc jest 2 miliardy żywych bakterii probiotycznych (2 x 10⁹ jtk/kapsułkę) a w kapsułce na dzień jest 5 miliardów żywych grzybów probiotycznych, co wg WHO spełnia kryterium dawki terapeutycznej. Mówiąc najprościej taka ilość bakterii oraz grzybów probiotycznych, wywoła pożądany efekt.

Dlaczego suplement diety jest osobno na dzień i osobno na noc?


Koncepcja produktu zakłada zażywanie suplementu diety w dwóch dawkach – 1 kapsułka ProbioticMe z grzybami Saccharomyces, zażywana rano i druga kapsułka ProbioticMe z bakteriami probiotycznymi, zażywana na noc.
Producent umieścił grzyby probiotyczne w osobnych kapsułkach, a bakterie probiotyczne w osobnych, argumentując to tym, że „drożdże nie koniecznie lubią się z bakteriami”. Prawdopodobnie sprawdził, że bakterie probiotyczne mogą niekorzystnie wpływać na grzyby probiotyczne, powodując spadek ich liczby w kapsułce.
Producent zaprojektował suplement diety w taki sposób, aby bakterie probiotyczne zażywać na noc, a grzyby probiotyczne na dzień. To niestandardowe rozwiązanie sprzyja szybszej kolonizacji jelita przez bakterie, z uwagi na to, że nocą perystaltykę jelita znacznie zwalnia, co ułatwia bakteriom probiotycznym zasiedlanie jelita.

Jakie ma działanie ProbioticMe?

Producent deklaruje, że ProbioticMe łączy w sobie funkcję wsparcia dla jelit, a także poprawia wygląd skóry zapobiegając wypryskom i zapaleniu skóry.
Ponadto wykazuje:
-działanie przeciwbiegunkowe

  • regeneracje flory jelitowej np. po antybiotykoterapii
  • wparcie w leczeniu chorób układu pokarmowego tj. zespołu jelita drażliwego, zapalenia przewodu pokarmowego, grzybicy przewodu pokarmowego, Helicobacter pylori.
  • wzmocnienie odporności
  • wsparcie w leczeniu problemów skórnych tj. trądzik, atopowe zapalenie skóry.

Co na to naukowcy?

W licznych badaniach naukowych obejmujących 5029 badanych pacjentów, udowodniono, że Saccharomyces boulardii wykazuje działanie przeciwbiegunkowe.
Dowiedziono, że Saccharomyces boulardii nie ma wpływu na mikrobiotę jelit u zdrowych osób. Natomiast stwierdzono pozytywny wpływ powyższego szczepu w przypadku dysbiozy jelitowej, czyli zaburzenia równowagi pomiędzy liczbą i rodzajem bakterii jelitowych w skutek np. antybiotykoterapii. Naukowcy udowodnili, że Saccharomyces boulardii nie wpływał na zmiany w mikroflorze jelitowej podczas antybiotykoterapii, ale przyspiesza powrót do normy.

Bakterie z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium zastosowane w ProbioticMe na noc korzystnie wpływają na mikrobiom jelitowy, poprawiając w ten sposób prace jelit. Dzięki zdolności przeżycia w kwaśnym środowisku żołądka oraz pasażu jelitowego, z powodzeniem kolonizują jelito.
Wykazano, że doustne przyjmowanie Lactobacillus rhamnosus GG przez 5 dni do 4 tygodni łagodzi kliniczne objawy stanu zapalnego jelit, poprzez wydzielanie czynników przeciwzapalnych IL-10.

Producent sugeruje poprawę kondycji skóry poprzez doustne zastosowanie probiotyków z gatunków Bifidobacterium breve, Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium longum. Bakterie z rodzaju Bifidobacterium zastosowane w suplemencie diety, dodatkowo stymulują ochronę skóry przed promieniowaniem UV i wpływają korzystnie na jej nawilżenie.

Warto wiedzieć

Naukowcy potwierdzili, że Bifidobacterium breve może być zastosowany do zapobiegania fotostarzeniu wywołanemu przez przewlekłe promieniowanie UV. Przeprowadzili badania na myszach naświetlanych promieniowaniem UVB, podając doustnie probiotyk w postaci Bifidobacterium breve części z nich. Eksperyment wykazał, że u myszy którym podawano probiotyk zmniejszyła się przeznaskórkowa utrata wody, co wpływa na prawidłowy poziom nawilżenia skóry. Zaobserwowano także mniejszy poziom uszkodzeń pomiędzy połączeniami komórek naskórka, wywołany przez promieniowanie UVB co wpływa na prawidłową integralność skóry i chroni przed starzeniem skóry.
Naukowcy donoszą także, że doustne podawanie Lactobacillus delbrueckii i innych bakterii kwasu mlekowego hamuje rozwój chorób atopowych.

Błonnik akacjowy obecny w składzie to prebiotyk stanowiący wsparcie dla flory bakteryjnej jelit.

Producent deklaruje także, że błonnik akacjowy INAVEA™ PURE ACACIA jest w 100% czysty i organiczny. Pozyskiwany jest ze zrównoważonych źródeł ze starannie wyselekcjonowanych drzew akacji. Ponadto błonnik akacjowy ułatwia wchłanianie składników mineralnych z pożywienia. Jako prebiotyk stymuluje dobroczynne bakterie probiotyczne i jest surowcem do produkcji krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, które odżywiają komórki nabłonka jelitowego.

Producent o tym nie pisze, ale bardzo często zaburzenia mikrobiomu jelit, znajdują odzwierciedlenie w wyglądzie naszej skóry. Suplement diety ProbioticMe daje kompleksowe rozwiązanie na problemy jelitowe oraz skórne.
Myślę, że ProbioticMe, to dobre rozwiązanie dla osób cierpiących na schorzenia jelit, u których występują także problemy skórne.
W czasie antybiotykoterapii – aby zapobiec biegunce poantybiotykowej oraz w ramach odbudowy mikrobiomu jelit – to także ciekawe rozwiązanie w mojej opinii.
Czy stosowałabym ten suplement, będąc zdrową i tylko w ramach wsparcia mikrobiomu? Myślę, że istnieją tańsze rozwiązania.

Podsumowanie


Przyznajemy plus dla ProbioticMe za:

  • ciekawą propozycję preparatu w formie kapsułek na dzień i na noc,
  • połączenie probiotyku z prebiotykiem w jednym,
  • deklarację odpowiedniej ilość szczepów probiotycznych w kapsułce, warunkującej skuteczność suplementu diety,
  • kompleksowe rozwiązanie dla osób borykających się z dolegliwościami jelitowymi i jednocześnie problemami skórnymi,
  • naturalny skład, bez zbędnych wypełniaczy, konserwantów i barwników. Produkt przeznaczony także dla vegan.

Przyznajemy też minus dla ProbioticMe za:

  • Stosunkowo wysoką cena 99 zł za 30-dniową kurację.
  • Zalecane warunki przechowywania w temperaturze chłodniczej (w temp. 5‑10°C, najlepiej w lodówce),

Jeśli interesuje Cię konkretny preparat probiotyczny i chcesz, abyśmy przeanalizowały go dla Ciebie, napisz jego nazwę w komentarzu poniżej.

Literatura:

  1. McFarland LV. Systematic review and meta-analysis of Saccharomyces boulardii in adult patients. World J Gastroenterol. 2010 May 14;16(18):
  2. Satoh T, Murata M, Iwabuchi N, Odamaki T, Wakabayashi H, Yamauchi K, Abe F, Xiao JZ. Effect of Bifidobacterium breve B-3 on skin photoaging induced by chronic UV irradiation in mice. Benef Microbes. 2015;6(4):497-504. doi: 10.3920/BM2014.0134. Epub 2015 Apr 22. PMID: 25809215.
  3. T. Pessi Y. Sütas M. Hurme E. Isolauri.Interleukin‐10 generation in atopic children following oral Lactobacillus rhamnosus GG. First published: 07 July 2008
  4. Huang HC, Lee IJ, Huang C, Chang TM. Lactic Acid Bacteria and Lactic Acid for Skin Health and Melanogenesis Inhibition. Curr Pharm Biotechnol. 2020;21(7):566-577.

Polub i podaj dalej!
fb-share-icon0