Przyszedł czas na artykuł z naszej serii dotyczących rodzajów cery. Tym razem zajmiemy się cerą suchą. Według naszej ankiety około 20% z was zmaga się z problemami związanymi z jej posiadaniem. O ten typ należy szczególnie dbać. Cera sucha wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Aby dowiedzieć się więcej czytaj dalej.

Definicja

Cera sucha jest jedną z najbardziej problematycznych typów. Cechuje ją jasny, matowy kolor oraz cienka, gładka i mało elastyczna skóra. Pory są zwężone, prawie niewidoczne. Dodatkowo mogą występować przebarwienia i rozszerzone naczynia krwionośne.

Cera sucha charakteryzuje się:

  • łuszczeniem (występują tzw. „suche skórki”)
  • wiotkością,
  • uczuciem ściągnięcia, 
  • brakiem elastyczności,
  • drobnymi zmarszczkami.

Głównym problemem cery suchej jest przede wszystkim brak odpowiedniego nawilżenia. Taka skóra często reaguje podrażnieniem na warunki atmosferyczne (mróz, słońce, wiatr) oraz silnie oczyszczające środki myjące takie jak zwykłe mydło. Bywa podrażniona i dodatkowo wysuszona po samym kontakcie z wodą.

Co wywołuje skórę suchą?

Występowanie cery suchej może być uwarunkowane genetycznie (dziedziczona po przodkach) oraz może być konsekwencją stosowania złej pielęgnacji. Uszkodzenie płaszcza wodno-lipidowego przyczynia się do szybkiej utraty wody, a w konsekwencji do szybszego starzenia się.

Odwodnienie, zmniejszona produkcja łoju może być również konsekwencją przyjmowania niektórych leków, czy występowaniem problemów zdrowotnych. Schorzenia takie jak cukrzyca, czy schorzenia tarczycy, mogą objawiać się pojawieniem suchej, ziemistej skóry ze skłonnością do złuszczania.

Problem suchej skóry pojawia się również u seniorów, ponieważ wraz z wiekiem zmniejsza się zdolność skóry do produkcji lipidów.

Przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz sezon grzewczy również wpływa negatywnie na nawilżenie i kondycję skóry.

Mikrobiom skóry suchej

Najbardziej zróżnicowane mikrobiologicznie miejsca na skórze to obszary suche. Dominujące gromady w tych miejscach to Actinobacteria, Proteobacteria, Firmicutes i Bacteriodetes. Zaskakującą cechą mikrobioty cery suchej jest obfitość organizmów Gram-ujemnych, które kiedyś były uważane za rzadko występujące na skórze. Dodatkowo miejsca te charakteryzują się również większą różnorodnością filogenetyczną niż jelita lub jama ustna.

Sucha skóra łatwiej kolonizuje się przez potencjalnie inwazyjne gronkowce, które wymagają do wzrostu mniej uwodnionego środowiska. Stąd też skóra w tych miejscach może mieć większą skłonność do podrażnień.

Jak pielęgnować skórę suchą?

Cera sucha wymaga bardzo systematycznej pielęgnacji. Przekonanie, że wystarczy ją  nawilżać z zewnątrz jest błędne. Prawidłowo powinno się dostarczać skórze wielu składników wiążących wodę i natłuszczających tj., ceramidów, witamin, NMF, kwasu hialuronowego, polisacharydów.

Najważniejsze to używanie kremów silnie nawilżających i ochronnych. Osoby z cerą suchą powinny unikać wszystkich kosmetyków, które mają działanie wysuszające i mogą działać drażniąco. Nie zaleca się również stosowania wszelkiego rodzaju peelingów. Jedynie można stosować delikatne peelingi enzymatyczne, które w łagodny sposób usuwają suche części naskórka. Ten typ cery ma tendencję do szybszego starzenia się, dlatego warto od prawidłowo o nią dbać by skóra dłużej pozostała jędrna. Dodatkowo można również stosować rozświetlacze, aby dodać jej blasku i rozświetlić.

Najważniejsze zasady pielęgnacji skóry suchej to:

  • Unikanie kosmetyków na bazie alkoholu (np. toników), które dodatkowo wysuszają skórę.
  • Nie używanie mydła!
  • Po umyciu twarzy przy użyciu łagodnego preparatu, delikatnie osuszać ręcznikiem, unikając mocnego pocierania.
  • Po oczyszczeniu twarzy nakładać serum nawilżające oraz bogaty krem nawilżająco-odżywczy.

Oczywiście warto również pamiętać o kosmetykach pro- i prebiotycznych, które zadbają o prawidłowe nawilżenie skóry oraz przywrócą równowagę mikrobiologiczną przesuszonej cerze.

To by było na tyle odnośnie cery suchej. Obserwuj pozostałe wpisy na naszym blogu z serii ‘typy cery’:

Facebook
LinkedIn
Instagram

Polub i podaj dalej!
fb-share-icon0