Odkrywamy dla was kolejny typ cery. W naszej serii pisałyśmy już na temat cery suchej i mieszanej. Mamy nadzieję, że poniższe informacje pomogą Wam sprawdzić jaki typ cery macie.
Tym razem przybliżymy wam cechy skóry tłustej oraz podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy jej codziennej pielęgnacji i doborze kosmetyków.
Definicja
Cera tłusta charakteryzuje się nadmierną produkcją sebum z gruczołów łojowych, które znajdują się pod powierzchnią skóry. Ponieważ łój to oleista, woskowata substancja zbudowana z tłuszczów, ma za zadanie chronić oraz nawilżać skórę. Jednak zbyt duża ilość sebum może prowadzić do przetłuszczania się skóry, zatykania porów i pojawiania się trądziku.
Objawy tłustej skóry obejmują:
- błyszczący, tłusty wygląd,
- bardzo duże, widoczne pory,
- skóra, która wygląda na grubą lub szorstką,
- zmiany trądzikowe,
- zatkane pory i zaskórniki.
Co powoduje skórę tłustą?
Ze względu na fakt, że skóra tłusta jest uwarunkowana genetycznie lub powstaje w wyniku zmian hormonalnych zachodzących w organizmie nie zawsze da się jej uniknąć. Innymi czynnikami wpływającymi na przetłuszczanie się cery są: stosowanie leków (np. na obniżenie cholesterolu), zaburzenia przemiany materii, problemy z układem pokarmowym czy palenie papierosów. Na geny nie mamy wpływu, lecz pomocna w utrzymaniu dobrej kondycji skóry może okazać się prawidłowa pielęgnacja i konsekwentne jej przestrzeganie.
Prawdopodobnie styl życia, sposób odżywiania, a nawet stres mogą zwiększać produkcję sebum. Bardzo ważne jest unikanie niezdrowej żywności, takiej jak tłuste, smażone potrawy, żywność bogata w cukier czy mocno przetworzona. Odpowiednie nawodnienie oraz dieta pełnowartościowa, bogata w witaminy mogą wpływać na poprawę cery oraz zmniejszać przetłuszczanie się skóry.
Oprócz licznych minusów cery tłustej ma również plusy. Okazuje się, że jest ona bardziej odporna na niekorzystne warunki pogodowe t.j. wiatr czy mróz. Dzieje się tak, ponieważ naturalna warstwa sebum skutecznie chroni twarz. Ale co najważniejsze taka skóra wolniej się starzeje 😀 Znacznie później pojawiają się pierwsze zmarszczki, co może być pocieszające dla wielu z nas.
Mikrobiom cery tłustej
Skóra tłusta ma większą skłonność do infekcji grzybicznych (głównie Malassezia spp.) i powstawania niedoskonałości w postaci trądziku. W związku z tym tam, gdzie gruczoły łojowe wykazują dużą aktywność dominują bakterie z gatunku Cutibacterium acnes (dawne Propionibacterium acnes), będące właśnie przyczyną wyprysków. Dodatkowo podwyższone pH skóry tłustej sprzyja rozwojowi gronkowców koagulazo-dodatnich (m.in. Staphylococcus aureus), paciorkowców (m.in. Streptococcus pyogenes) oraz maczugowców.
Jak pielęgnować skórę tłustą?
Najlepszą profilaktyką dla skóry tłustej jest znalezienie odpowiedniej rutyny pielęgnacyjnej, która działa, a następnie trzymanie się jej.
- Mycie powinno być wykonywane regularnie z użyciem łagodnych mydeł, żeli lub pianek myjących. Unikać należy kosmetyków zawierających w swoim składzie alkohol i substancje zapachowe. Nie zaleca się również używania szorstkich myjek czy żeli myjących z drobinkami. Ze względu na fakt, iż dodatkowe tarcie może stymulować skórę do wytwarzania większej ilości sebum.
- Kolejnym ważnym krokiem jest tonizacja. Ma zapewnić przywrócenie odpowiedniego pH, wyregulowanie pracy gruczołów łojowych i zmniejszenie widoczności porów.
- Osoby z tłustą cerą mogą mieć problemy ze znalezieniem odpowiednich produktów do makijażu. Dlatego, że kosmetyki mogą mieszać się z sebum, nadając im inną konsystencję. Warto ograniczyć stosowanie podkładów do minimum oraz wybierać produkty na bazie wody i oznaczone jako niekomedogenne – czyli nie zatykające porów.
- Nie zapominajmy oczywiście o kremach pro- oraz prebiotycznych. Ich właściwości są nieocenione szczególnie w przypadku skóry tłustej. W jej pielęgnacji niezwykle istotne jest dobre nawilżenie i odżywienie skóry.
- Dodatkowo można również stosować maseczki, np. glinkowe oraz stosowanie peelingów enzymatycznych, które odświeżą skórę nie podrażniając jej.
Podsumowując, cera tłusta ma swoje wady oraz zalety. Stosowanie prawidłowej pielęgnacji umożliwi korzystanie z pozytywnych aspektów posiadania takiej skóry.