Rozpoczynamy dla was serię wpisów na temat typów cery. Wyjaśnimy w niej, czym się charakteryzują poszczególne rodzaje. W ramach ciekawostki dodam, że wielokrotnie sama miałam problem z określeniem jaki jest mój rodzaj cery, aby dobrze dobrać pielęgnację oraz kosmetyki. Z danych, jakie udało nam się zebrać podczas ankiety wynika, że około 60% z was ocenia swoją skórą jako mieszaną. Dlatego od niej rozpoczniemy nasz cykl.
Dokładne wyniki ankiety możecie zobaczyć w linku poniżej:
Pytanie moje brzmi: czy faktycznie większość z nas ma cerę mieszaną? Czy najłatwiej nam się do niej skategoryzować?
Definicja cera mieszana
Skórę mieszaną określa się jako połączenie skóry suchej oraz tłustej. Oznacza to, że przetłuszczają się tylko określone partie, a w pozostałe pozostają suche. Części tłuste znajdują się przeważnie w strefie T, a należą do niej czoło, nos i broda. Miejsca te błyszczą się oraz pojawiają się na nich niedoskonałości tj. zaskórniki, krostki czy rozszerzone pory. Strefa T odporna jest na działanie czynników zewnętrznych, natomiast pozostałe części mają skłonność do podrażnień, przesuszeń, łuszczenia się i pękania.
Osoby mające cerę mieszaną napotykają podwójną trudność, ponieważ muszą mierzyć się z problemami skóry suchej jak i tłustej. Również codzienna pielęgnacja musi być odpowiednio dostosowana.
Co powoduje skórę mieszaną?
Głównym czynnikiem decydującym o rodzaju skóry są geny. Bardzo często problemy z przetłuszczaniem się skóry czy trądzikiem dziedziczymy po rodzicach lub dziadkach. Dodatkowo dochodzą zaburzenia równowagi wodno-tłuszczowej skóry. Strefa T jest słabo ukrwiona, o szarym kolorycie. Znajduje się tam więcej gruczołów łojowych, które są odpowiedzialne za tworzenie sebum, czyli woskowej substancji, która utrzymuje skórę miękką i elastyczną. Gruczoły w tym obszarze są bardziej aktywne, wytwarzając nadmiar sebum, który może prowadzić do połysku i przyczyniać się do wyprysków. Pozostałe części twarzy wykazujące cechy cery suchej i charakteryzują się brakiem wydzieliny łojowej, przez co często występuje uczucie napięcia, pieczenia oraz swędzenia.
Mikrobiom skóry mieszanej
Mikrobiom zdrowej skóry to mikrobiom charakteryzujący się dużą różnorodnością gatunkową. Aczkolwiek w zależności od typu skóry można zauważyć przewagę gatunkową jednego typu bakterii.
Mikrobiom skóry mieszanej ma inny skład w strefie T, a inny w części, gdzie skóra jest bardziej przesuszona. W strefie T gruczoły łojowe wykazują dużą aktywność i wytwarzane jest dużo łoju, dlatego dominują tam bakterie z gatunku Cutibacterium acnes (do niedawna Propionibacterium acnes), będące przyczyną wyprysków.
Sucha skóra jest natomiast łatwiej kolonizowana przez potencjalnie inwazyjne gronkowce, które wymagają do wzrostu mniej uwodnionego środowiska, dlatego skóra w tych miejscach może mieć skłonność do podrażnień.
Jak pielęgnować skórę mieszaną?
Rodzaje stosowanych produktów do pielęgnacji, mogą bardzo często pogarszać stan skóry. Nieświadomie można sprawić, że skóra mieszana będzie w gorszej kondycji. Dlatego bardzo istotne jest to, co stosujemy oraz gdzie.
Ważnym elementem pielęgnacji cery mieszanej jest jej oczyszczanie. Zaleca się mycie twarzy dwuetapowo, poprzez zastosowanie oliwki hydrofilnej (tworzonej na bazie naturalnych olejów, takich jak olej z orzeszków ziemnych, sezamowy czy sojowy), a następnie żelu myjącego.
W zależności od skłonności cery do przetłuszczania się bądź przesuszania, stosuje się kosmetyki o nieco odmiennym składzie.
Cera mieszana z tendencją do przetłuszczania się:
Żele myjące na bazie np.: rumianku, oczaru wirginijskiego, szałwii, tymianku bądź delikatnych kwasów owocowych (z kwasem jabłkowym, cytrynowym, winogronowym).
Tonik do twarzy powinien zawierać podobne składniki jak żel, jak również nawilżająco-ściągający hydrolat z zielonej herbaty lub gorzkiej pomarańczy.
Krem odżywczo-nawilżający, np. z kwasem hialuronowym, który skutecznie zatrzymuje wodę wewnątrz skóry, nie powodując przy tym błyszczenia się pozostałych partii twarzy.
Cera mieszana z tendencją do przesuszania się:
Żele myjące o właściwościach nawilżających, np. z dodatkiem witaminy E, aloesu bądź alantoiny.
Tonik do skóry twarzy z różą, gliceryną, aloesem oraz witaminami, A i E.
Do kremu dla wzmocnienia działania można dodać kilka kropel naturalnego olejku, np.: z pestek winogron, arganowego czy makadamia.
W codziennej pielęgnacji cery mieszanej można stosować lekkie emulsje/ kremy o podwójnych właściwościach, czyli nawilżających oraz regulujących produkcję łoju. Nie zaleca się natomiast długotrwałego używania kremu matującego, ponieważ gruczoły łojowe zaczną nadmiernie produkować sebum, co jedynie zwiększy problem z przetłuszczaniem się skóry.
Ponadto warto również pamiętać o złuszczaniu naskórka, wykonywaniu peelingów oraz maseczek nawilżających na całą okolicę twarzy i maseczek o działaniu ściągającym np. z zawartością glinki zielonej, nakładanych tylko w strefie T.
Na uwagę zasługują także kosmetyki probiotyczne oraz prebiotyczne podczas pielęgnacji cery mieszanej, które będą wspierać mikrobiom skóry. Przy pielęgnacji skóry mieszanej ma to szczególne znaczenie, aby zachować równowagę pomiędzy bakteriami występującymi fizjologicznie na skórze. Dzięki temu skóra będzie odpowiednio nawilżona, bez podrażnień oraz wyprysków.
Mam nadzieję, że udało mi się przybliżyć wam aspekty związane ze skórą mieszaną. Niedługo kolejne typy cery, dlatego uważnie nas obserwujcie.