Na Waszą prośbę wzięłyśmy pod lupę kolejny probiotyk. Tym razem jest to preparat firmy Biocodex o nazwie „Symbiosys – Alflorex”. W swoim składzie zawiera on unikalny szczep Bifidobacterium infantis 35624®.

Jaki jest jego skład?

Jedna kapsułka zawiera miliard bakterii oraz substancje dodatkowe tj.: skrobia kukurydziana, hydroksypropylometyloceluloza, substancja przeciwzbrylająca: sole magnezowe kwasów tłuszczowych, sacharoza, trehaloza, barwnik: dwutlenek tytanu, stabilizatory: cytrynian sodu. Jest produktem bezglutenowym.

Jak należy przyjmować preparat?

Zaleca się spożywać 1 kapsułkę dziennie, popijając szklanką wody przez okres minimum 4 tygodni. Na początku stosowania można zaobserwować zmiany w funkcjonowaniu jelit.

Co ciekawe, pakowany jest w atmosferze ochronnej, dlatego należy zużyć go w ciągu 30 dni po otwarciu, a po każdym użyciu zamknąć szczelnie tubę oraz przechowywać w temperaturze pokojowej.

Oceniany preparat jest suplementem diety. Oznacza to, że jego wytwarzanie, kontrola jakości i rejestracja obarczone są łagodniejszymi obostrzeniami niż w przypadku leków probiotycznych.

Co kryje się pod nazwą szczepu?

Wielokrotnie podkreślałyśmy, że działanie probiotyków jest szczepozależne. Oznacza to, że każdy szczep bakterii posiada nieco inne właściwości i inne zastosowanie. Dlatego zanim zaczniemy stosować preparaty probiotyczne, należy szukać takich preparatów, które w składzie podane mają trzyczłonowe nazwy bakterii. Pierwszy człon mówi o rodzaju bakterii, drugi o gatunku, a dopiero trzeci wskazuje na konkretny szczep.

Firma Biocodex w kapsułkach Alflorex umieściła szczep Bifidobacterium infantis 35624® , który został wyizolowany z przewodu pokarmowego zdrowego człowieka. Bakteria ta należy do Gram-dodatnich pałeczek o ślicznym wyglądzie w obrazie mikroskopowym. Są beztlenowcami, co sprawia, iż są bardziej wymagające w hodowli. Przeżywają w kwaśnym środowisku żołądka, dzięki czemu mogą kolonizować przewód pokarmowy człowieka i pozostawać w nim aktywne.

Bakterie Bifidobacterium wykazują liczne właściwości probiotyczne. Wytwarzają kwas mlekowy i octowy, które powodują obniżenie pH w świetle jelita, dzięki czemu rozwój bakterii patogennych zostaje zahamowany.

Jakie są wskazania do przyjmowania preparatu Alflorex?

Jest to suplement diety, który wspiera równowagę funkcjonowania przewodu pokarmowego, głównie jelit. Zalecany jest podczas antybiotykoterapii, zarówno w trakcie jak i kilka tygodni po zakończonym leczeniu. Stosuje się go m.in. w zapobieganiu biegunce poantybiotykowej, w trakcie eradykacji H. pylori, a także w leczeniu zespołu jelita drażliwego, biegunki infekcyjnej czy zaparć czynnościowych.

Jakie jest jego działanie?

Szczep Bifidobacterium infantis 35624 został wnikliwie analizowany przez instytucje takie jak Alimentary Health Ltd. i APC Microbiome Institute w trakcie 15-letnich badań.

Badano wpływ szczepu probiotycznego na zdrowie oraz objawy zespołu jelita drażliwego (IBS). Leczenie IBS jest sporym wyzwaniem, ponieważ jego przyczyna pozostaje wciąż nieznana.

Bifidobacterium infantis 35624 to probiotyk o wyjątkowym charakterze i zdolności do zmniejszania stanu zapalnego jelit. Badania naukowe potwierdzili jego skuteczność i bezpieczeństwo w leczeniu objawów IBS.

W  przeprowadzonych badaniach naukowych udowodniono, że szczep B. infantis 35624 obniża poziom interleukin uwalnianych przez układ odpornościowy podczas stanu zapalnego jelit, dzięki czemu posiada działanie przeciwzapalne.

Naukowcy udowodnili także, że podczas spożywania B. infantis 35624 dochodzi do zmniejszenia ilości objawów związanych z wzdęciami, dyskomfortem, bólami brzucha oraz trudnościami z wypróżnianiem.

Zastosowanie złożonych preparatów zawierające w swoim składzie B. infantis 35624 oraz inne probiotyki, może być skuteczną opcją terapeutyczną dla pacjentów z IBS, która mogłaby znacznie łagodzić stany zapalne jelit.

Dodatkowo, obecność tych bakterii w przewodzie pokarmowym poprawia przyswajalność pierwiastków tj.: żelaza, cynku, wapnia, magnezu

Ponadto, z wiekiem spada liczba bakterii z rodzaju Bifidobacterium w przewodzie pokarmowym, dlatego warto wspierać swoją florę bakteryjna właśnie tym rodzajem bakterii.

Podsumowując:

Przyznajemy plus dla Alflorex za:

  1. Zastosowany szczep Bifidobacterium, który jest gatunkiem rzadko stosowanym w preparatach probiotycznych, ze względu na duże trudności technologiczne w czasie produkcji.
  • Zastosowany szczep wyselekcjonowany z układu pokarmowego zdrowego człowieka, co zwiększa jego zgodność z receptorami u ludzkim organizmie. Zapewnia to większą przyswajalność oraz możliwość kolonizacji jelit.
  • Deklarację producenta, zgodnie z którą w kapsułce znajduje się 1 miliard bakterii, co mieści się w dawce terapeutycznej zalecanej przez WHO. Dzięki temu mamy większą pewność, że preparat będzie skuteczny.

Przyznajemy minus dla Alflorex, dlatego, że:

  1. Jako suplement diety jego produkcja jest obarczona łagodniejszymi obostrzeniami.
  • Produkt ma krótki czas przydatności po otwarciu – jedynie 30 dni.
Czekamy na kolejne wyzwania. Piszcie w komentarzu nazwę suplementu probiotycznego, kosmetyku probiotycznego albo czegokolwiek co ma w nazwie „probiotyczny”, a my go dla Was przeanalizujemy :).

Literatura:

  1. Charbonneau D., Gibb RD., Quigley EMM., Fecal excretion of Bifidobacterium infantis 35624 and changes in fecal microbiota after eight weeks of oral supplementation with encapsulated probiotic, Gut Microbes 4:3, 201–211; May/June 2013.
  2. Sching CM. Peake JM. Lim CL. Briskey D. Walsh NP. : Effects of probiotics supplementation on gastrointestinal permebility, inflammation and exercise performance in the heat. Eur J Appl Physiol. 2014 93-103.
  3. Yuan F, Ni H, Asche CV, Kim M, Walayat S, Ren J. : Efficacy of Bifidobacterium infantis 35624 in patients with irritable bowel syndrome: a meta-analysis. Curr Med Res Opin. 2017 Jul;33(7):1191-1197.
  4. Darren M. Brenner,William D. Chey.: Bifidobacterium infantis 35624:A Novel Probiotic for the Treatmentof Irritable Bowel Syndrome. Vol. 9 no. 1 2009 Reviews in gastroenterological disorders.

Facebook
LinkedIn
Instagram

Polub i podaj dalej!
fb-share-icon0