Ten wyjątkowy czas dla każdej kobiety wymaga zadbania nie tylko o zdrową dietę czy aktywność fizyczną, ale również o ciało. W trakcie 9 miesięcy zachodzą liczne zmiany w organizmie i należy świadomie podejść do wielu aspektów codziennej pielęgnacji.W codziennej pielęgnacji warto pamiętać, że niektóre substancje chemiczne zawarte w kosmetykach są niebezpieczne w ciąży. Mogą uczulać, powodować problemy skórne i negatywnie oddziaływać na dziecko. Przyczyną zmian dermatologicznych są wydzielane estrogeny, które powodują przesuszenie skóry, swędzenie i skłonność do podrażnień. Pielęgnacja skóry w ciąży – czego unikać?

Pielęgnacja skóry w ciąży. Poniżej przedstawiam listę składników, których należy unikać w czasie ciąży:

1.      Kwas salicylowy (w INCI: Salicylid Acid)

Oprócz reakcji fototoksycznych, stwarza ryzyko wad wrodzonych płodu, powikłania ciąży, zaburzenia krzepliwości krwi u noworodka.Inne kwasy nie są zakazane, jednak warto ich unikać, bo w trakcie ciąży zmienia się gospodarka hormonalna i nigdy nie wiemy, jak nasza skóra na nie zareaguje.

2.      Witamina A (Retinol, Retinyl Palmitate, Retinal Palmitate, Retinal)

Retinoidy są substancjami teratogennymi co oznacza, że mogą wywołać wady rozwojowe u płodu. Mogą uszkadzać układ nerwowy oraz podniebienie, małżowiny uszne i twarzoczaszkę, przyczyniać się do zaburzeń rozwoju intelektualnego dziecka, wad serca i naczyń krwionośnych. Zwiększają również ryzyko poronień.

3.      Formaldehyd i jego pochodne (Formalin, Methanal Methyl aldehyde, Methylene oxide, Morbicidacid, Oxymethylene)

Dopuszczony jest do użycia w stężeniu 0,1%  w produktach do higieny jamy ustnej oraz 0,2% w innych produktach, zakazane jest jego użycie w aerozolach i sprayach. W produktach do utwardzania paznokci i lakierach dopuszczalne jest wyższe (do 5%) stężenie formaldehydu.

4.      Parabeny (w INCI z dopiskiem -paraben)

To środki konserwujące t.j. metyloparaben, etyloparaben, propyloparaben i butyloparaben, które mają za zadanie przedłużyć trwałość kosmetyków, a przy tym wykazują działanie bakterio i grzybobójcze. Ich stężenie, zgodnie z regulacjami UE, powinno wynosić do 0,4%. Podejrzewa się, że mogą zaburzać pracę układu hormonalnego oraz wpływać na układ nerwowy. Ich wysokie stężenie może wpływać na niską masę urodzeniową dziecka. Znajdziecie je m.in w: kremach do twarzy, balsamach do ciała, dezodorantach, perfumach, pomadkach, mydłach.

5.      Ftalany (Diethyl phthalate (DEP)/Anozol, Diisodecyl phthalate)

Odpowiadają za „przyleganie” kosmetyków do ciała przez długi czas. Wzmacniają również zapach kosmetyku. Mają wpływ na gruczoły płciowe. U chłopców w okresie dojrzewania, których matki w czasie ciąży stosowały kosmetyki zawierające ftalany, mogą pojawić się zaburzenia płodności. W przypadku dziewczynek mogą być przyczyną przedwczesnego pokwitania. Znajdują się w lakierach do paznokci i włosów, perfumach i dezodorantach, a także w szamponach oraz piankach do włosów.

6.      Wazelina

Wazelina może zawierać potencjalnie szkodliwe zanieczyszczenia, co może stanowić zagrożenie dla skóry.

7.      Fenoksyetanol (w INCI: Phenoxyethanol)

Substancja stosowana jako konserwant nawet w kosmetykach naturalnych! Nie jest szkodliwa dla skóry jeśli występuje w niewielkim stężeniu np. tylko w jednym z twoich kosmetyków. Gdy pojawia się w większości produktów, może powodować wady rozwojowe. Niestety znajdziesz go w większości balsamów do ciała i kremów do twarzy. Staraj się, by było go w twojej pielęgnacji jak najmniej.

8.      Olejki roślinne

Nie mówimy tu o olejkach jako składnikach kremów (najczęściej są ich śladowe ilości), ale o aromaterapii. Uważaj między innymi na olejek lawendowy, rumiankowy, bazyliowy, jaśminowy, szałwiowy. Bezwzględnie unikaj olejku rozmarynowego, bergamotkowego i pietruszkowego. Są bardzo niebezpieczne i mogą wywołać poronienie, a dodatkowo w wysokich dawkach mają działanie rakotwórcze.

9.      Butylowany Hydroksytoluen (BHT) i Butylowany Hydroksyanizadol (BHA) 

Oba związki wykorzystywane są jako syntetyczne przeciwutleniacze, czyli przedłużają trwałość produktu i oba wykazują działanie alergizujące oraz kancerogenne. Dodatkowo może zakłócać pracę hormonów i wpływać na płodność.

10.  Poliakrylamid (w INCI: Poliacrylate)

U noworodków, które w czasie życia płodowego miały styczność z akrylamidem, zaobserwowano niższą masę urodzeniową, a także miały mniejszy obwód główki o 3 mm, co kojarzone było z opóźnieniem rozwoju neurologicznego. 

11.  Triklosan (w INCI: Triclosan)

Konserwant wykorzystywany głównie w preparatach przeciwtrądzikowych i bakteriobójczych, znajdziesz go w m.in. dezodorantach, mydłach i płynach pod prysznic. Może wykazywać działanie rakotwórcze. Wpływa toksycznie na czynność wątroby kobiety w ciąży. Może uszkadzać płód.

12.  Aminy (w INCI: Triethanolamine Ethanoloamine Monoamine)

Znajdują się głównie w farbach do włosów. Tu uwaga szczególnie na ciemny barwnik p-fenylenodiaminę (p-Phenylenediamine), w skrócie PPD. To bardzo silny alergen i może wywołać wstrząs anafilaktyczny.

13.  Bimatoprost i jego odpowiedniki

Składnik popularnych i modnych odżywek do rzęs, może powodować intensywne podrażnienia skóry.

Facebook
LinkedIn
Instagram

Polub i podaj dalej!
fb-share-icon0